Sie sind vermutlich noch nicht im Forum angemeldet - Klicken Sie hier um sich kostenlos anzumelden Impressum 
(Islam ist “Frieden, Reinheit, Hingabe” und “Gehorsam”) "Der Mensch ist Richter über die Worte die er noch nicht ausgesprochen hat und Gefangener seiner Worte nachdem er es ausgesprochen hat." Hazreti Ali 7.Jh & 'Daß du das Band knüpfst zu dem, der es zerreßt; daß du verzeihst dem, der dir Unrecht tut; daß du gibst dem, der dich beraubt."(Der Prophet Muhammed sallallahu 'aleihi wesellem)
Sie können sich hier anmelden
Dieses Thema hat 0 Antworten
und wurde 679 mal aufgerufen
 Duâ-lar
Kemal06 Offline

Mitglied

08.06.2007 12:21
Duanin Fazileti antworten

Euzubillahiminesseytanirracim
Bismillahirrahmanirrahim

Hak Teala Hazretleri Kur'ani Kerim'inde Sure-i Arafta buyurdu:
"Rabbinize tezarru ve gizlilikle dua ediniz.Allahu Tealaa haddi asanlari sevmez."

Mansur bin Hammad Hazretleri bir gün vaaz ederken bir dilenci kalkip:" Ben dört dirhem isterim" dedi. Mansur Hazretleri:" Bu kimseye kim istedigi dört dirhemi verirse ben de o kimseye dört dua ederim" buyurdu.
O zaman mesicidn bir kösesinde oturmakda olan bir yahudinin zenci kölesi kalkip:" Ey Mansur! Eger sen o duayi bana edecek olursan ben o dört dirhemi veririm".
Mansur:" Evet sana dört dua ederim" deyince köle de o kimseye dört dirhemi verdi.
Köle dediki:" Ya Seyh! Ben köleyim. Benim hür olmam icin dua et. Efendim yahudidir.Onun müslüman olmasi icin dua et.Beni Rabbimin kendi fazlindan zengin etmesi icin dua et ve rabbimin benim günahlarimi affetmesi icin dua ediver" dedi.
Seyh Hazretleri kölenin istegi üzerine duada bulundu.Köle oradan ayrildi.Sahibini görüp hadiseyi anlatti.Sahibinin hosuna gitti." Tahkik ben seni malimdan azad ettim. Bu güne kadar ben senin efendim idim; bundan sonra sen benim efendim oldun deyib " Eshedu enla ilahe illallaah ve eshedu enne Muhammeden abdühü ve Rasülüh " kavli serifini okudu ve Islamla müserref oldu.
"Bütün malima seni ortak kildim. fakat senin dördüncü hacetine ben kaadir olamam. O Rabbülalemiynin isidir" dedi. O anda kendilerine ilham edildi: "ikiniz Seyh Mansur atesten kurtuldu" [Rahmetüllahialeyhim]
Dediler ki sevmedigi seylerden kurtulmasinda ve istediginin olmasinda dua kuvvetli bir sebeptir. Fakat bazi kere o duanin eseri husule gelmez, O da, ya dua nefsinde zayif oldugundandir. Yani kisi nefsinde bir kimseye düsmanlik besler o duayi Rabbülalemiyn kabul buyurmaz.Yahutta kullun kalbi dua aninda, tam manasiyla Allahü tealaaya teveccüh etmedigindendir. Veya duanin kabülüne bir mani vardir da ondandir. O mani: haram yemek, zulüm etmek, kalbinin günahlar sebebiyle kararmasi ve gafletin kendisine galebesi gibi seylerdir. Nitekim Rasülüllaah Ekrem Aleyhisselatü vesselam buyurdu: " Sizler bilinizki , muhakkak Allahütealaa Hazretleri gafil kalbten duayi kabul etmez" demektir.

Nebi Aleyhisselatüvesselam buyurdular:" Bir kimse dünya nimetlerinden bir lokma aldigi vakitte Allahü tealaa Hazretleri ahiret hassasindan onu noksan eder" buyurdu.

Ömer ibni Hattab ( Radiallahü anh) Hazretleri rivayet olundu. Buyurdular ki: "bir gün Aleyhisselatüvesselam Efendimizi gördüm. Hasir üzerine yan yatmisti. Ben, dedimki :" Ya RasülALLAAAH " Dua et te dünyayi Rabbül Alemiyn ümmetine üzerine genisletsin.Cünkü, Faris ve Rum üzerine dünya genis oldu. Halbuki Allahü tealaaya onlar ibadet etmezler. O zaman Resül (Aleyhisselatüvesselam) buyurdu ki: " Ya Ömer ! Razi olmaz misin, Faris ve Rum icin dünya genis olsun ve bizim icin de ahiret nimeti genis olsun!" buyurdular.

Amr bin Sabiben rivayet olundu. Resülü Muheterem Efendimiz:" Kendisinde iki haslet bulunan kimseyi Allahü tealaa sükredici ve sabredici yazar.O kimse din islerinde kendinden yüksekte olanlara bakip ona uyar. Dünya islerinde de kendinden asagida olanlara bakar. Allaahü tealaa kendine ihsan ettigi seye bakip hamd ve sena eder" buyurdur.

Rasülüllah sallallahualeyhivesellem buyurdu ki:" Insanlardan en cok kendine bela verilenler peygamberlerdir. Ondan sonra nebilere yakin olanlardir. Yani peygamberlerin eshabi ve evliyaullahtir. Onlardan sonra onlara yakin olan kimselerdir. Yani alimler ve salihlerdir."

Mekasidut Talibiyn : Mehmet Raif Ef.

O Allah führe mich auf dem Weg der Weisen!

Sprung  
Haftungshinweis: Trotz sorgfältiger inhaltlicher Kontrolle übernehmen wir keine Haftung für die Inhalte externer Links. Für den Inhalt der verlinkten Seiten sind ausschließlich deren Betreiber haftbar.
Xobor Forum Software von Xobor.de
Einfach ein Forum erstellen